up

Přihláška do klubu

Atletika dětí a mládeže

Školka

Přípravka

Žactvo

 

Naše projekty

ZLATÁ TRETRA

ČOKOLÁDOVÁ TRETRA ČESKÝ BĚH ŽEN

OSTRAVSKÁ LAŤKA OSTRAVSKÉ OKRUHY

parateam

 


Atletika pro radost II.

je určena skupině dětí od 14 let a více, kteří nemají ambice v závodění, ale mají zájem o pohyb na rekreační úrovni.

Pravidelné tréninky:
PO, ÚT, ČT vždy od 16:30 hod.

 

Co je atletika?

discipl disk ostep koule kladivo tyc maraton steeple prekazky dalka vyska sprint 400m 800m 3km chuze 7boj 10boj stafeta 3skok

 

Zdeněk Benek oslavil devadesátiny

10. 02. 2021

Úctyhodné jubileum devadesát let oslavil 8. února mnohonásobný veteránský evropský i světový šampion Zdeněk Benek. Tento ostravský rodák se začal věnovat atletice až od svých sedmnácti let. Do té doby dělal gymnastiku, dokonce se stal přeborníkem Moravskoslezské župy.

Atletika nakonec zvítězila a v mládí byl jeho doménou desetiboj. „Vedle desetiboje jsem se postupně věnoval i vrhačským disciplínám,“ říká bývalý atlet pražské UDA a Rudé hvězdy. Až později startoval v barvách ostravského Baníku a od roku 1955 změnil oddílovou příslušnost na Vítkovice.

V době své vrcholné kariéry byl čtyři roky v širším československém reprezentačním výběru. Po pětadvacetileté atletické kariéře si dopřál stejně dlouhý odpočinek. „Jen jsem posiloval, abych si udržoval formu a až do svých sedmdesáti let chodil hrát do tělocvičny basketbal a se synem stolní tenis." V roce 2001 se znovu vrátil k atletice, ale už se věnoval jen vrhačským disciplínám (kladivo, břemeno, koule, disk a k tomu pětiboj) a o tři roky později si z evropského šampionátu v dánském Aarhusu přivezl domů první veteránskou medaili. Byla stříbrná a získal ji v hodu břemenem.

Následně se začal se zápalem sobě vlastním aktivně zúčastňovat téměř všech veteránských akcí i šampionátů po celém světě a reprezentovat Českou republiku. A taky získával cenné medaile. Například v roce 2006 na ME v Poznani stříbro a bronz, na MS v Linzu jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. V roce 2008 na MS v Clermontu z toho byly už tři zlaté a jeden bronz, na EMG v Malmö dvě zlaté, tři stříbrné. Na ME v Anconě vybojoval tři zlaté medaile. Avšak nejúspěšnější pro něj byl rok 2011, kdy získal na ME v Lignanu čtyři zlaté, na MS v dalekém Sacramentu dvě zlaté a tři stříbrné. Na EVACI v Gentu jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Následně byl vyhlášený českým veteránem roku 2011. Neusnul však na vavřínech a dál bojoval o medaile na domácích soutěžích a hlavně na těch světových (např. EVACS v Zittau dvě zlaté, jedna stříbrná a jeden bronz). Stal se i světovým rekordmanem v kategorii 80 - 85 let (v hodu kladivem). Bohužel veteránská atletika není u nás nijak extra mediálně prezentovaná, takže jeho jméno je známo hlavně ve veteránských sportovních kruzích.

A bohužel podruhé, nebýt přechozené zákeřné boreliozy, když ho při jeho poutích po horách v roce 2016 kouslo nakažené klíště, asi by (jak sám už několikrát prohlásil) získával medaile doteď. Faktem je, že Zdeňkovi Benkovi se doma blýská 45 medailí z oficiálních veteránských (evropských a světových) mistrovství, z toho 23 zlatých. Plus několik dalších z různých veteránských soutěží a domácích mistrovství.

Milý Zdeňku,

jménem všech tvých sportovních kamarádů, přátel i atletických přítelkyň, ti přejeme do dalších let hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. Rádi vzpomínáme na naše společné sportovní zážitky a opatruj se.

Za atletické veterány/veteránky LA VÍTKOVICE

Jan Vrabel a Josef Smetana

Ke gratulacím se samozřejmě připojují i další členové AK SSK Vítkovice

« zpět «